Пуканки


Join the forum, it's quick and easy

Пуканки
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Влез

Си ја заворавив лозинката!

Latest topics
» Ми треба совет околу телефон
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyПет Јун 08 2012, 11:59 by Kokta

» Купување од САД
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyЧет Дек 15 2011, 00:51 by Tapco

» итно
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyНед Јан 10 2010, 02:14 by Kokta

» Денес станав у...
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyНед Ное 15 2009, 02:30 by Manakence_SK

» Добродојдовте повелете претставете се!!!!
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyСаб Окт 10 2009, 20:02 by S@T@

» Александре Пато потпиша за Лондонскиот гигант Челзи
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyСаб Окт 10 2009, 20:01 by S@T@

» Преку Смајли Покажете Како Сте Моментално Расположени
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyСаб Окт 03 2009, 14:55 by Vampo

» Што се според вас ПАПУЧАРИ
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyСаб Окт 03 2009, 01:30 by Manakence_SK

» Hardware и све во врска со него
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyСаб Окт 03 2009, 01:09 by RIC77

» Прашања, совети, проблеми околу и во врска со автомобилите!!
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyСаб Окт 03 2009, 01:07 by RIC77

» Новото Поскапување на горивото
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyПет Окт 02 2009, 22:25 by RIC77

» Најинтересни вицови :))
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyПет Окт 02 2009, 17:42 by Manakence_SK

» Совети и трикови за вашиот компјутер
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyПет Окт 02 2009, 02:51 by RIC77

» Интересни Слики
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyЧет Окт 01 2009, 22:08 by Kokta

» Последна Примена Порака
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyВто Aвг 04 2009, 10:10 by Mihe-Iron Maiden

» продолжи ја реченицата
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyНед Jул 19 2009, 20:34 by Ficmkd

» Што јадам/пијам сега кога седам на компјутер
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyПет Jул 17 2009, 12:21 by Mihe-Iron Maiden

» Текстови од вашите најдобри песни
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyПон Jул 13 2009, 23:10 by Mihe-Iron Maiden

» Клипови
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyНед Jул 12 2009, 15:26 by Maja

» На Буквата, на буквата ..
Совети и трикови за вашиот компјутер EmptyНед Jул 12 2009, 12:18 by Ficmkd

Top posters
Manakence_SK (666)
Совети и трикови за вашиот компјутер I_vote_lcapСовети и трикови за вашиот компјутер I_voting_barСовети и трикови за вашиот компјутер I_vote_rcap 
Ficmkd (391)
Совети и трикови за вашиот компјутер I_vote_lcapСовети и трикови за вашиот компјутер I_voting_barСовети и трикови за вашиот компјутер I_vote_rcap 
Vampo (334)
Совети и трикови за вашиот компјутер I_vote_lcapСовети и трикови за вашиот компјутер I_voting_barСовети и трикови за вашиот компјутер I_vote_rcap 
Maja (271)
Совети и трикови за вашиот компјутер I_vote_lcapСовети и трикови за вашиот компјутер I_voting_barСовети и трикови за вашиот компјутер I_vote_rcap 
Admin (198)
Совети и трикови за вашиот компјутер I_vote_lcapСовети и трикови за вашиот компјутер I_voting_barСовети и трикови за вашиот компјутер I_vote_rcap 
Mihe-Iron Maiden (197)
Совети и трикови за вашиот компјутер I_vote_lcapСовети и трикови за вашиот компјутер I_voting_barСовети и трикови за вашиот компјутер I_vote_rcap 
fraerce (164)
Совети и трикови за вашиот компјутер I_vote_lcapСовети и трикови за вашиот компјутер I_voting_barСовети и трикови за вашиот компјутер I_vote_rcap 
Dekoman (79)
Совети и трикови за вашиот компјутер I_vote_lcapСовети и трикови за вашиот компјутер I_voting_barСовети и трикови за вашиот компјутер I_vote_rcap 
NenoDimovski (26)
Совети и трикови за вашиот компјутер I_vote_lcapСовети и трикови за вашиот компјутер I_voting_barСовети и трикови за вашиот компјутер I_vote_rcap 
Djigi (22)
Совети и трикови за вашиот компјутер I_vote_lcapСовети и трикови за вашиот компјутер I_voting_barСовети и трикови за вашиот компјутер I_vote_rcap 


Совети и трикови за вашиот компјутер

5 posters

Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Vampo Сре Мај 13 2009, 14:04

Корисни кратенки со тастатура

Windows Key + F - Се активира алатот за барање (Find)
Windows Key + M - Смалување на отворен прозорец
Windows Key + R - Се активира "Run" апликацијата
Windows Key + U - Се активира utility manager

Alt + F4 - Се затвараат сите отворени апликации
Ctrl+Alt+Del - Се активира апликација кај што мозете да ги видите сите активни апликации, зафатеност на меморијата, да го изгаснете комјутерот, да го рестартирате комјутерот, да го ставите во StandBY и уште многу работи.

Shift + Del - Потполно бришење на фајловите од компјутерот. (без Recycle BIn)

Ctrl + C - Заменува "Copy" наредба
Ctrl + V -Заменува "Paste" наредба
Ctrl + A - Обележување на сите фајлови во моменталниот директориум.

Vampo
Vampo
Admin CEO
Admin CEO

Број на мислења : 334
Join date : 2009-05-05
Age : 37
Местолокација : сегде само дома не

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Vampo Сре Мај 13 2009, 14:08

Контролирање на програмите од Startup

Најдобриот начин да ги контролирате програмите што се активираат при подигањето на XP е со подесување во самиот програм. Подобрите програми со сигурност би ја имале опцијата. Технологија ќе прикаже и една друга опција.

Дококу не најдете можност за контрола при стартувањето следете ги следниве чекори:

Кликнете на Start => Run впишете msconfig и кликнете на ОК
Кликнете на табот Startup и одселектирајте го програмот што не сакате да се стартува
Рестартирајте го системот
Внимание: Оваа метода не делува секогаш. Примерот е за програмите што ги користите но што не сакате да се стартуваат автоматски. Некој од програмите сами ќе проверат дали да бидат стартувани автоматски, па ако е поставена опцијата или програмот мисли дека има потреба тој повторно ќе си креира автоматско покревање.
Vampo
Vampo
Admin CEO
Admin CEO

Број на мислења : 334
Join date : 2009-05-05
Age : 37
Местолокација : сегде само дома не

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Vampo Сре Мај 13 2009, 14:14

Споро исклучување на компјутерот

Некои корисници на Windows XPимаат проблем со многу споро гасење на компјутерот. Иако ова може да биде предизвикано од најразлични причини, најчесто тоа е случај кај системите со NVIDIAграфички картички кои имаат инсталирано од поновите верзии на драјвери. Еден сервис кој се нарекува NVIDIA Driver Helper Service се вчитува при подигање на системот и поради некои причини често не се исклучува правилно. Овој сервис не е многу неопходен и исто така доколку се исклучи може да ослободи одредено количество на меморија на вашиот систем. Еве како ќе го направите тоа: 1. Отворете го Control Panel
2. Отворете го Administrative Tools и изберете Services
3. Десен клик на "NVIDIA Driver Helper Service" и изберете STOP.
4. За да го исклучите сервисот за секое подигнување на системот, повторно десен клик, изберете properties, и во опцијата "Startup Type" изберете Manual

Vampo
Vampo
Admin CEO
Admin CEO

Број на мислења : 334
Join date : 2009-05-05
Age : 37
Местолокација : сегде само дома не

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Vampo Сре Мај 13 2009, 23:25

Финта

ова е финта би требало да работи на вашиот интернет пребарувач

вака сеа идете прво на www.google.com
па после на IMAGES и пишете пример „Flowers“ или нешто по ваш избор (без запирките)

откоа ке го напраите тоа во адрес барот (кај шо се пишуваат веб страни копирајте и пастирајте го следново)


javascript:R= 0; x1=.1; y1=.05; x2=.25; y2=.24; x3=1.6; y3=.24; x4=300; y4=200; x5=300; y5=200; DI= document.images; DIL=DI.length; function A(){for(i=0; i<DIL; i++){DIS=DI[ i ].style; DIS.position= 'absolute' ; DIS.left=Math. sin(R*x1+ i*x2+x3)* x4+x5; DIS.top=Math. cos(R*y1+ i*y2+y3)* y4+y5}R++ }setInterval( 'A()',5); void(0)


и уживајте многу е интересно
Vampo
Vampo
Admin CEO
Admin CEO

Број на мислења : 334
Join date : 2009-05-05
Age : 37
Местолокација : сегде само дома не

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Manakence_SK Сре Мај 13 2009, 23:33

Е луд си за ова, ама баш е топ
Manakence_SK
Manakence_SK
Администратор
Администратор

Број на мислења : 666
Join date : 2009-05-03
Age : 34
Местолокација : Tuka Nekade

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Manakence_SK Сре Мај 13 2009, 23:46

На секого му се има случено по грешка да затвори некој прозорец кој навистина му е потребен а кој не дава дополнителна порака дека сте на чекор да го затворите.
Со NoClose - апликација која не бара никаква инсталација, тежи само ~200 кб, можете да работите спокојно во било кој прозорец без помисла дека случајно ќе го штракнете Х копчето и дека ќе ја загубите е-маил пораката која ја пишувате, документот (во Word, Notepad нема потреба од користење на ваков програм бидејќи излегува известување пред да затворите) или слично.
Апликацијата е достапна преку сајтот на Donation Coder.
Manakence_SK
Manakence_SK
Администратор
Администратор

Број на мислења : 666
Join date : 2009-05-03
Age : 34
Местолокација : Tuka Nekade

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Maja Сре Мај 13 2009, 23:48

лелеле.... се информатичари и компјутерџиииииии ....аууууу
Maja
Maja
златото на Vampo
златото на Vampo

Број на мислења : 271
Join date : 2009-05-05
Age : 37
Местолокација : дома :)

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Manakence_SK Чет Јун 18 2009, 13:37

Пребарувајте го вашиот хард диск преку Internet Explorer

Барате нешто на Интернет и одеднаш сакате да побарате нешто на вашиот хард диск. Постои можност, нели, да се упатите на десктопот и преку My Computer, или некоја кратенка, или пак преку Find>Files or Folders, да стигнете на целта. Се разбира, тоа е подолгиот пат.
За поефикасен начин, пробајте го ова: Во линијата во која ја пишувате URL адресата (т.н. Адресен бар) напишете C:\ (или целата патека до директориумот на кој сакате да му пристапите) и притиснете Enter. И, ете ви го вашиот локален драјв. Сега можете да навлезете во кој директориум сакате и да барате што сакате, исто како да сте во некој Explorer прозорец.
Manakence_SK
Manakence_SK
Администратор
Администратор

Број на мислења : 666
Join date : 2009-05-03
Age : 34
Местолокација : Tuka Nekade

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Kokta Чет Окт 01 2009, 17:29

Додајте повеќе Speed Dial линкови на вашиот Opera Internet Browser!!!
Прво што треба да направите е да влезете во локацијава:

C:\Documents and Settings\Dare\Application Data\Opera\Opera 10 Preview\profile

Внимание:

1.Usert name или горе (Dare)!!!

2.Фолдерот Application Data може да биде Hidden!!!

Откако ке влезете во profile најдете го Notepad фајлот именуван како speeddial,отворете го и на крајот најдолу внесете:

[Size]
Rows=broј
Columns=broj

Совети и трикови за вашиот компјутер 257gjlv

На местото broj ставете вредност за редови и колони!

Пример:

[Size]
Rows=5
Columns=5

и ќе добиете 25 speeddial линкови!!!

Совети и трикови за вашиот компјутер 2553ybo
Kokta
Kokta
Администратор
Администратор

Број на мислења : 12
Join date : 2009-10-01
Age : 33
Местолокација : Skopje

http://www.kompjuterolog.blog.com.mk/

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Kokta Чет Окт 01 2009, 17:33

Забрзајте го стартувањето на Windows XP!!!
1. Од старт менито изберете Run... и впишете ја командата regedit
2. Во Registry Editor отидете до:
HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> Session Manager -> Memory Management -> PrefetchParameters

Совети и трикови за вашиот компјутер Files?file=1_143

3. Десен клик на EnablePrefetcher и изберете ја опцијата Modify
4. Ќе ви се отвори прозорец како на слика 2. Во него место вредноста 3 додадете ја вредноста 5 и притиснете на копчето ОК.

Совети и трикови за вашиот компјутер Files?file=2_74

5. Рестартирајте го комјутерот!!!
Kokta
Kokta
Администратор
Администратор

Број на мислења : 12
Join date : 2009-10-01
Age : 33
Местолокација : Skopje

http://www.kompjuterolog.blog.com.mk/

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Kokta Чет Окт 01 2009, 17:34

Скриени Windows апликации!
Во продолжение ќе ви прикажеме листа на некои корисни Windows апликации за кои можеби (не)сте знаеле дека постојат. За да стартувате која било од нив одете во:
Start->Run и впишете некоја од наведените програми.
1. Character Map = charmap.exe (многу корисна за наоѓање на необични знаци)
2. Disk Cleanup = cleanmgr.exe (чистење на хард дискот)
3. Clipboard Viewer = clipbrd.exe (преглед на содржината во клипбордот на Windows)
4. Dr Watson = drwtsn32.exe (Troubleshooting tool)
5. DirectX diagnosis = dxdiag.exe (Диjагноза и тестирање на DirectX, видео и звучната картичка)
6. Private character editor = eudcedit.exe (овозможува создавање и модифицирање на знаци)
7. IExpress Wizard = iexpress.exe (Создавање на self-extracting / self-installing пакет)
8. Windows Media Player 5.1 = mplay32.exe (Стара верзиjа на Windows Media Player).
9. Registry Editor = regedt32.exe [или regedit.exe] (за промена на регистрите во Windows).
10. Network shared folder wizard = shrpubw.exe (креира споделени фолдери во мрежата).
11. Mcft Telnet Client = telnet.exe
12. Windows for Workgroups Chat = winchat.exe (Windows чат клиент).
Kokta
Kokta
Администратор
Администратор

Број на мислења : 12
Join date : 2009-10-01
Age : 33
Местолокација : Skopje

http://www.kompjuterolog.blog.com.mk/

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Kokta Чет Окт 01 2009, 17:35

Скриена програма!

Private Character Editor е скриена и многу корисна графичка програма за дизајнирање на сопствени фонтови, икони и логоа во Windows XР. За да ја стартувате програмата одете во Run прозорецот од Start менито, внесете eudcedit и притиснете ОК.
Откако ќе се отвори програмата изберете хексален код за фонтот, притиснете ОК и веќе може да почнете со дизајнирање користејќи ги алатките кои се наоѓаат на левата страна.
Kokta
Kokta
Администратор
Администратор

Број на мислења : 12
Join date : 2009-10-01
Age : 33
Местолокација : Skopje

http://www.kompjuterolog.blog.com.mk/

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Kokta Чет Окт 01 2009, 17:37

Направи невидлив фолдер!

Ќе ви покажам како можете да направите невидлив фолдер. Нема да се обидеме да го скриеме фолдерот некаде, тој ќе биде веднаш пред вашите очи само што нема да можете да го видите. Иако изгледа доста комплицирано всушност е многу едноставно.
Еве како:
Може да направите нов фолдер или може да користите веке постоечки фолдер. Додека го именувате или преименувате фолдерто задржете [Alt] и внесете од тастатурата “0160” (без апострофи). Отпуштете [Alt]. Ќе забележете дека името на фолдерот е празно место. Значи ние внесoвме дозволено празно место (анг.‘Non-Breaking Space‘) коешто визуелно покажува дека фолдерот нема име. Може да го направите истото и само со оставање на празно место со спејс копчето но тоа нема ефект. (обидете се ако сакате) Сега десен клик на фолдерот и изберете “Properties” и изберете “Customize” кликнете на “Change Icon”. Разгледајте ги иконите кои се предложени и ќе најдете празни места (празни икони).
Изберете која и да било од нив и притиснете ОК. Готово. Сега нема да можете да го видите фолдерот повеќе.
Се разбира ако го селектирате (кликнете на него) тој ќе биде означен.
Kokta
Kokta
Администратор
Администратор

Број на мислења : 12
Join date : 2009-10-01
Age : 33
Местолокација : Skopje

http://www.kompjuterolog.blog.com.mk/

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Manakence_SK Чет Окт 01 2009, 18:39

^^ Ама името останува Smile
Manakence_SK
Manakence_SK
Администратор
Администратор

Број на мислења : 666
Join date : 2009-05-03
Age : 34
Местолокација : Tuka Nekade

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Kokta Чет Окт 01 2009, 21:50

Imeto ne ostanuva!
Treba da se odi na Rename na folderot da se izbrise staroto ime i se zadrzuva na ALT i se pisuva 0160 i otkako ke se napise 0160 se pusta kopceto ALT pa se stiska ENTER!
I ime nema da ima!!!

So sreka Very Happy
Kokta
Kokta
Администратор
Администратор

Број на мислења : 12
Join date : 2009-10-01
Age : 33
Местолокација : Skopje

http://www.kompjuterolog.blog.com.mk/

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by RIC77 Пет Окт 02 2009, 02:51

Поинтересни трикови во пребарувачот Google:
Во Google внесете некој од следните долунаведени зборчиња и притиснете I'm Feeling Lucky.

google black
google elgoog
google chuck norris
google mentaplex
google haxor
google easter
google scholar
google ninja
google goth
google pirate
google emo
google usgovernment
google loco
RIC77
RIC77
Администратор
Администратор

Број на мислења : 18
Join date : 2009-09-29

Вратете се на почетокот Go down

Совети и трикови за вашиот компјутер Empty Re: Совети и трикови за вашиот компјутер

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот