Пуканки
Влез

Си ја заворавив лозинката!

Latest topics
» Ми треба совет околу телефон
Пет Јун 08 2012, 11:59 by Kokta

» Купување од САД
Чет Дек 15 2011, 00:51 by Tapco

» итно
Нед Јан 10 2010, 02:14 by Kokta

» Денес станав у...
Нед Ное 15 2009, 02:30 by Manakence_SK

» Добродојдовте повелете претставете се!!!!
Саб Окт 10 2009, 20:02 by S@T@

» Александре Пато потпиша за Лондонскиот гигант Челзи
Саб Окт 10 2009, 20:01 by S@T@

» Преку Смајли Покажете Како Сте Моментално Расположени
Саб Окт 03 2009, 14:55 by Vampo

» Што се според вас ПАПУЧАРИ
Саб Окт 03 2009, 01:30 by Manakence_SK

» Hardware и све во врска со него
Саб Окт 03 2009, 01:09 by RIC77

» Прашања, совети, проблеми околу и во врска со автомобилите!!
Саб Окт 03 2009, 01:07 by RIC77

» Новото Поскапување на горивото
Пет Окт 02 2009, 22:25 by RIC77

» Најинтересни вицови :))
Пет Окт 02 2009, 17:42 by Manakence_SK

» Совети и трикови за вашиот компјутер
Пет Окт 02 2009, 02:51 by RIC77

» Интересни Слики
Чет Окт 01 2009, 22:08 by Kokta

» Последна Примена Порака
Вто Aвг 04 2009, 10:10 by Mihe-Iron Maiden

» продолжи ја реченицата
Нед Jул 19 2009, 20:34 by Ficmkd

» Што јадам/пијам сега кога седам на компјутер
Пет Jул 17 2009, 12:21 by Mihe-Iron Maiden

» Текстови од вашите најдобри песни
Пон Jул 13 2009, 23:10 by Mihe-Iron Maiden

» Клипови
Нед Jул 12 2009, 15:26 by Maja

» На Буквата, на буквата ..
Нед Jул 12 2009, 12:18 by Ficmkd

Top posters
Manakence_SK (666)
 
Ficmkd (391)
 
Vampo (334)
 
Maja (271)
 
Admin (198)
 
Mihe-Iron Maiden (197)
 
fraerce (164)
 
Dekoman (79)
 
NenoDimovski (26)
 
Djigi (22)
 


Седум лекови за тенкиот паричник

Go down

Седум лекови за тенкиот паричник

Пишување by Manakence_SK on Пон Јун 22 2009, 21:56

Ова се неколку правила кои ги применувале старите вавилонци. Старите вавилонци се сметале за најбогати и најмудри во нивното време.

Седум начини како да го здебелите својот паричник. Тоа се првите чекори кој водат до храмот на богатството, до кој не може да стигне никој, ако не е во состојба цврсто да ги направи тие седум чекори.


ПРВИОТ ЛЕК
Почнете да го храните својот паричник.
-На секоја ваша заработка трошете само 90% од неа. 10% подарете си себе.
-Тргнете ги на страна и не ги трошете.
-Вашиот паричник ќе почне да се дебели, од истиот момент неговата зголемена тежина ќе ви годи и ќе ви донесе чувство на задоволство на душата.


ВТОРИОТ ЛЕК
Контролирајте ги своите трошоци.
-Испланирајте го својот буџет така што ќе имате пари за плаќање на неопходните работи, за плаќање на личното уживање и задоволување на вредни лични желби, без трошење на повеќе од 90% на личниот приход.


ТРЕТИОТ ЛЕК
Нека се множи вашата заработка.
-Да се инвестира секоја заработка за да се множат парите, слично на стадата во поле и да помогнат за зголемување на приходите.
-Извор на богатство кое без прекин ќе дотекува во вашиот паричник.


ЧЕТВРТИОТ ЛЕК
Чувај го своето богатство од загуби.
-Чувај го своето богатство од загуби така што ќе го вложуваш само во сигурни работи, од каде што ќе можеш да го вратиш, ако го посакаш тоа, и каде што нема да имаш проблеми да наплатиш чесна камата.
-Советувај се со мудри луѓе. Побарај совет од оние кои имаат искуство во работење со парите. Нивната мудрост нека го заштити твоето богатство од небезбедни инвестиции.


ПЕТТИОТ ЛЕК
Твојот дом нека биде духовна инвестиција.
-Поседувај сопствен дом


ШЕСТТИОТ ЛЕК
Обезбедете идни приходи.
-Потребно е човек да направи подготовки за стекнување на соодветни приходи, за деновите што доаѓаат, за деновите кои нема да биде млад и затоа време да обезбеди егзистенција за своето семејство, во случај прерано да го напушти.
-Ниеден човек несмее да дозволи да не осигура средства за деновите во староста и да не го обезбеди своето семејство без оглед на тоа колку се успешни неговата работа и инвестиции.
-Обезбедете однапред пари за себе и за семејството за времето во староста.


СЕДМИОТ ЛЕК
Зголемија својата способност за заработување.
-Пред да се постигне било што мора да постои желба. Вашите желби мораат да бидат силни и одредени.
-Мора да ги вратите своите долгови што е можно побрзо, не купувајќи ништо што неможете да го платите.
-Мора да водите сметка за членовите на семејството, тие добро да зборуваат за вас.
-Мора да има милост за повредените или за оштетените од некоја несреќа и да им помогне во разумна мерка. Мора им прави добри дела на луѓето кои ви се драги.
-Зголеметеја вашата моќ за учење, да станете паметни, повешти и да си подарите себеси самопочит.

Извадок од „Најбогатиот човек на Вавилон“ од Џорџ С. Клејсон

_________________
avatar
Manakence_SK
Администратор
Администратор

Број на мислења : 666
Join date : 2009-05-03
Age : 30
Местолокација : Tuka Nekade

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седум лекови за тенкиот паричник

Пишување by Vampo on Вто Јун 23 2009, 17:45

добри совети само уште да имав извор на финансии ќе беше многу лесно Smile
али во иднина секако дека ке ги употребувам овие совети!

_________________
avatar
Vampo
Admin CEO
Admin CEO

Број на мислења : 334
Join date : 2009-05-05
Age : 33
Местолокација : сегде само дома не

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седум лекови за тенкиот паричник

Пишување by Ficmkd on Вто Јун 23 2009, 19:30

Не е тоа тоа... Јас ги знаеф уште пред да ги стави иве ... мислам дека секој ги знае него работата е што тешко е да ги примениш...

_________________
People are born ignorant not Stupid. Theu are made stupid by education...
Problem in world is that Stupid people are cocksure and smart people full of doubt…???
People who know me see me as an ass, treat me as an ass.
avatar
Ficmkd
Ѕвероштина
Ѕвероштина

Број на мислења : 391
Join date : 2009-05-05
Age : 27
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седум лекови за тенкиот паричник

Пишување by Manakence_SK on Сре Јун 24 2009, 10:26

Ова се совети за оние што незнаат да ги ценат парите, во смисол:
тато носи, мама пече, а јас само јадам

_________________
avatar
Manakence_SK
Администратор
Администратор

Број на мислења : 666
Join date : 2009-05-03
Age : 30
Местолокација : Tuka Nekade

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седум лекови за тенкиот паричник

Пишување by Ficmkd on Сре Јун 24 2009, 12:20

Е да... Тука си у право

_________________
People are born ignorant not Stupid. Theu are made stupid by education...
Problem in world is that Stupid people are cocksure and smart people full of doubt…???
People who know me see me as an ass, treat me as an ass.
avatar
Ficmkd
Ѕвероштина
Ѕвероштина

Број на мислења : 391
Join date : 2009-05-05
Age : 27
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седум лекови за тенкиот паричник

Пишување by fraerce on Чет Јун 25 2009, 01:14

Хехехехе, убави совети, уште да имаше со што да го полнам новчаникот, поубаво да кажат, каде има дрво или нива со пари
avatar
fraerce
форум newbie
форум newbie

Број на мислења : 164
Join date : 2009-05-13
Age : 31
Местолокација : Во Жолто Комбе

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седум лекови за тенкиот паричник

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот